مزایای استفاده از سینی کابل

سیستم سینی کابل را می توان یک یا مجموعه‌ ای از چند واحد با بخش ها و اتصالات دانست که از این سیستم ساختاری سخت برای نگهداری و همچنین بستن ایمن کابل ها و مسیر های هدایت کننده ی کابل ها استفاده می کنند . به طور کلی می توان بیان نمود سینی کابل جایگزینی برای سیم کشی باز و یا لوله کشی برق می باشد و مزیت و کاربرد اصلی سینی کابل مدیریت کردن هدایت کابل ها در ساخت و ساز های تجاری و صنعتی است . همچنین یکی دیگر از مزایای استفاده از سینی کابل این است که هنگام ایجاد تغییرات در سیستم سیم کشی می توان کابل های جدید را به درون سینی کابل اضافه نمود این در صورتی است که در سیستم لوله کشی برق باید در موقعیتی مشابه این اتفاق یک لوله ی جدید اضافه نمود . در رابطه با سایر مزایای استفاده از سینی کابل که تعدادشان زیاد است در ادامه صحبت خواهیم کرد .

مهمترین مزایای سینی کابل

هر گاه سیستم یا مکانی نیازمند کابل کشی بود استفاده از سینی کابل می تواند نخستین و بهترین انتخابی باشد که توسط متخصصین برق برای آن مجموعه در نظر گرفته می شود . سینی کابل به دلیل داشتن مزایای گسترده نسبت به سایر روش ها در اولویت قرار می گیرد . سینی کابل غیر قابل اشتعال می باشد و در مقابل ضربه ها و بخار های اسیدی مقاومت نسبتاً بالایی دارد . سینی کابل به دلیل داشتن لبه ی صاف به کابل ها آسیبی وارد نمی کند . دارا بودن وزن کم و همچنین متنوع بودن شکل اصلی سینی و متنوع بودن قطعه ها و اتصالات سینی کابل از دیگر مزایای سینی کابل می باشد . از سینی کابل می توان برای کابل های برق یا شبکه استفاده نمود .

مزایای استفاده از سینی کابل
مزایای استفاده از سینی کابل

آیا از سینی کابل زیر زمین میتوان استفاده کرد؟

سینی کابل قابلیت نصب روی دیوار زمین و حتی زیر زمین را دارد . در حالت کلی می توان سینی کابل را یک پوشش محافظتی و پشتیبانی برای کابل دانست که در عین حال که از آن ها محافظت می‌کند می‌ تواند باعث انتقال هوا و سرد شدن کابل ها نیز بشود زیرا بیش تر کابل ها دارای سوراخ هایی هستند که جریان هوا را عبور می‌ دهند . سینی کابل در عین حال که به عنوان یک پوشش و محافظ عمل می کند می تواند نقش نظم دهنده را نیز دارا باشد و کابل‌ها و سیم‌ ها را منظم و مرتب کند و از آشفتگی نجات دهد .

نصب سینی کابل به چه صورت است؟

از آن جایی که سینی کابل به وسیله ی اتصالات ساده به یک دیگر وصل می شوند نصب آن ها نیز آسان و ساده است این مورد هم از مزایای استفاده از سینی کابل می باشد .

سینی کابل مناسب چه مکان هایی است؟

سینی کابل مناسب ترین گزینه برای پروژه هایی می باشد که در گذر زمان نیاز هایشان تغییر می‌ کند زیرا با تغییر نیاز های آن پروژه ممکن است سیستم سیم کشی و کابل کشی آن ها نیز نیازمند تغییر باشد که در این صورت اضافه یا حذف کردن یک یا چند کابل به سینی‌ کابل خیلی آسان تر از این است که برای اضافه یا کم کردن یک یا چند کابل تمامی کابل ها را از لوله کشی برق خارج نمایید و یا این که یک لوله کشی جدید اضافه کنید .

آیا استفاده از سینی کابل در پروژه ها به صرفه است؟

همچنین سایر مزایای استفاده از سینی کابل عبارتند از : مقرون به صرفه بودن نصب آن ( طبق بررسی‌های انجام شده مشاهده شده است که استفاده از سینی کابل در مقایسه با سایر سیستم های سیم کشی مثل لوله کشی برق ۶۰ درصد کم تر هزینه دارد . این کم تر بودن هزینه هم مربوط به وسایل و قطعات به کار رفته در نصب است و هم مربوط به کم تر بودن تعداد نیروی انسانی که ناشی از آسان بودن نصب می باشد ) و همچنین مطمئن بودن آن ( به دلیل این که سیستم سینی کابل سیستمی بسته نمی باشد عواملی همچون رطوبت نمی تواند آن را تخریب کند همچنین به دلیل ساختارش کم تر نیاز به نگهداری دارد که حس اعتماد و اطمینان بیشتری به افراد منتقل می شود ) . سینی کابل هم در پروژه های عظیم مانند پروژه های ساختمانی و صنعتی و هم در پروژه های کوچک مانند سیستم های شبکه می تواند بهترین انتخاب جهت محافظت و نظم دهی به سیم ها و کابل ها باشد .

در کدام سیم کشی ها می توانیم از سینی کابل استفاده کنیم ؟

۱ . کابل های نوری
۲ . کابل های توزیع برق ( ولتاژ بالا و پایین )
۳ . سیم کشی تجهیزات ارتباطی و مخابراتی ( شبکه اینترنت ، تلفن و … )

سینی کابل را می‌توان از جنس های مختلف با پوشش های گوناگون ساخت که می توان با توجه به محیط نصب ، بودجه ی کارفرما و … از جنس های مختلف استفاده کرد .

جنس سینی کابل

جنس های مختلفی که سینی کابل از آن ها ساخته می شوند عبارتند از : فولاد ، استیل و آلومینیوم .

در بین جنس های مختلف سینی کابل ، سینی کابل های آلومینیومی به دلیل داشتن وزن سبک ، داشتن مقاومت بالا در برابر محیط هایی با درصد خوردگی بالا و هم چنین آسان بودن نصب نسبت به سایرین بیش تر مورد استفاده قرار می گیرند .

پوشش سینی کابل

گالوانیزه سرد ، گالوانیزه گرم و پیش گالوانیزه .

در بین پوشش های ذکر شده پوشش گالوانیزه گرم برای محیط های باز و بیرونی و همچنین ساختمان های صنعتی دارای شرایط سخت کاربرد دارند و استفاده از پوشش های پیش گالوانیزه اصلا برای این محیط ها توصیه نمی‌ شود .

انواع سینی کابل

۱ . سینی کابل توری ( سبدی )
۲ . سینی کابل کانالی
۳ . سینی کابل مشبک یا پانچ شده
۴ . سینی کابل ساده یا غیر مشبک ( ترانکینگ یا داکت )
۵ . سینی کابل نردبانی ( لدر کابل )

نتیجه گیری

سینی کابل به دلیل داشتن مزایایی از قبیل : هزینه ی کم اجرا ، آسان بودن اجرا ، همگام بودن با تکنولوژی روز ( با پیشرفت تکنولوژی اگر نیاز به تغییر در ساختار کابل کشی به وجود بیاید می توان به راحتی اعمال نمود و سینی کابل این امکان را به ما برای اضافه یا کم کردن کابل ها می دهد ) ، وزن کم و … مناسب ترین گزینه برای محافظت و نظم دهی به کابل ها در سیستم کابل کشی می باشد .